Entuzjaści strzelania z wiatrówek potrzebują odpowiedniego sprzętu do realizowania swojego hobby. Nie wystarczy tu jednak posiadanie dobrze dobranej broni, pochodzącej od sprawdzonego i cenionego producenta. Jeśli chcemy osiągać optymalne wyniki, ważne jest także zastanowienie się, jakiego śrutu planujemy używać. Chociaż mogłoby się wydawać, że jest to wybór raczej prosty i wystarczy znać kilka podstawowych parametrów, by dobrać odpowiedni produkt, nic bardziej mylnego. Różnice między nimi są ogromne, dlatego nie możemy wybrać jakiegokolwiek, licząc, że będzie w stanie spełnić swoje zadanie.

Jak dokonać odpowiedniego wyboru

Niestety nie można na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Śrut powinien być dostosowany zarówno do broni, jak i do strzelca. Głównym kryterium jego wyboru w każdym przypadku powinna być celność. Warto zatem zorientować się, jakie rodzaje śrutu mogą nam odpowiadać, a ostateczną decyzję warto podjąć próbując, który najlepiej się sprawdzi. Uprzednio warto jednak zastanowić się, które produkty z pewnością nie będą pasować do naszej broni.

Czym różnią poszczególne rodzaje śrutu?

Podstawowe parametry o jakich możemy tutaj mówić to kaliber, masa oraz kształt. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, by każdy z nich był odpowiednio dobrany.

Kaliber

Kwestia wyboru kalibru powinna być oczywista. Chodzi oczywiście o to, by śrut dobrze mieścił się w lufie. Jeśli chcemy wiedzieć, jaki produkt dobrać do naszej wiatrówki, możemy sprawdzić w instrukcji obsługi lub wpisując sprawdzając nazwę posiadanego modelu w internecie.

Masa

Jeśli chodzi o masę, jest ona podawana w granach, czyli wartościach stanowiących około 0,06479 grama. Zależnie od naszych preferencji oraz potrzeb, możemy zdecydować się na śruty lekkie, średnio ciężkie lub ciężkie. Pamiętajmy, ze im lżejszy będzie śrut, tym prędkość wylotowa będzie wyższa. Ze względu na to, że szybkiej opuści on lufę, a jego podatność na drgania broni będzie mniejsza. Będzie się charakteryzował jednak mniejszą stabilnością w trakcie lotu. Śrut lekki sprawdzi się w przypadku słabszych broni.

W mocniejszych wiatrówkach często stosuje się śrut cięższy, który lepiej wykorzystuje energię przekazywaną przez sprężynę. Chociaż osiąga mniejszą prędkość, przed dłuższy czas zachowuje swoją energię, dzięki czemu może być wykorzystywany również na dłuższych dystansach.

Kształt

Możemy wybierać wśród śrutów płaskich, ostrych, zaokrąglonych oraz Hollow Point i nie tylko. Każdy rodzaj śrutu przeznaczony jest do innych zastosowań i sprawdza się w innych warunkach.

Śrut płaski jest stosowany podczas strzelania sportowego. Ze względu na to, że stosunkowo szybko traci prędkość, jest wykorzystywany na krótkich dystansach. Robi najwyraźniejsze otwory w tarczy.

Model spiczasty jest wybierany przeważnie ze względu na swoje możliwości penetracyjne. Podobnie jak płaski, najlepiej sprawdza się na niewielkich odległościach. Jest stosowany w wiatrówkach o średniej i niskiej energii. Sprawdza się dobrze również w przypadku stosunkowo twardych celów, takich jak puszki czy butelki.

Śrut półokrągły w kształcie grzybka należy do najpopularniejszych rozwiązań, ponieważ charakteryzuje się wysoką celnością również na większych odległościach i sprawdza się także w przypadku mocniejszych wiatrówek. Ponadto zapewnia również dość spore możliwości penetracyjne. Stosuje się go przypadku długich i krótkich wiatrówek wyposażonych w gwintowaną lufę.

Śrut Slug jest zazwyczaj dość ciężki i posiada kaliber 5,5. Z wyglądu przypomina pocisk z wklęsłym czubkiem. W krajach, w których jest to legalne, jest wykorzystywany do polowań na szkodniki. W Polsce jednak prawo zakazuje jakichkolwiek polowań z wykorzystaniem wiatrówki.

Są to oczywiście tylko podstawowe rodzaje śrutu. Na rynku dostępna jest cała gama produktów w różnych kształtach. W przypadku wiatrówek krótkich z gładką lufą możemy np . wybrać śrut kulisty. Dostępne są także modele specjalne, które nie należą do żadnego z podstawowych typów.

Wybór śrutu

Chcąc ułatwić sobie dokonanie wyboru warto poznać znaczenie wszystkich opisanych parametrów. Koniecznie trzeba wiedzieć jakiej mocy wiatrówkę posiadamy oraz jaki ma ona kaliber. Istotne jest także określenie swoich własnych potrzeb. Gdy będziemy już to wiedzieć, pozostaje nam tylko próbować produktów różnego rodzaju, by w końcu znaleźć ten, którym strzela nam się najlepiej.