Czy strzelectwo pneumatyczne to bezpieczna dyscyplina sportu? Tak, jeśli tylko pamiętamy o odpowiednich procedurach i weźmiemy pod uwagę, że broń w niedoświadczonych, nieodpowiedzialnych rękach stanowi zagrożenie.

Pamiętajmy jednak, że jeśli zastosujemy się do właściwych procedur, ani nam, ani nikomu w naszym otoczeniu nie stanie się nic złego. Jeśli zadbamy o to wszystko, będziemy mogli cieszyć się bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym hobby. Właściwe dlatego warto zapoznać z naszym dekalogiem bezpieczeństwa.

Po pierwsze - zadbaj o siebie

Podstawą będzie tutaj odpowiednio dobrana ochrona indywidualna. W tym celu należy zaopatrzyć się w odpowiednią odzież oraz okulary ochronne. Takie wyposażenie lepiej mieć i nigdy nie potrzebować, niż potrzebować i nie mieć.

Po drugie - broń to nie zabawka!

Niezależnie od tego jaką moc ma Twoja broń pneumatyczna, zawsze może wyrządzić rozległe obrażenia zarówno Tobie, jak i innym. Z tego względu należy traktować ją z szacunkiem i należytą ostrożnością.

Po trzecie - ZAWSZE podchodź do broni jakby była nabita i gotowa do strzału

Jeśli zawsze będziesz ostrożny, nigdy nie popełnisz tragicznego błędu. Właśnie dlatego pod żadnym pozorem nie celuj do ludzi czy zwierząt albo rzeczy o których nie wiesz, że nie wybuchną.

Po czwarte - kilkukrotnie upewnij się, czy sprzęt jest sprawny oraz zabezpieczony, gdy tego wymaga!

Nie wiesz, czy twoja broń jest zabezpieczony? Niezwłocznie powinieneś to sprawdzić. Każda chwila, gdy przebywasz w niewłaściwym miejscu z potencjalnie odbezpieczoną bronią to ryzyko wypadku. Jako właściciel powinieneś pamiętać także o tym, że Ty odpowiadasz za swoją broń oraz jej właściwy stan techniczny.

Po piąte - zawsze pilnuj swojej broni pneumatycznej

Nigdy nie wiesz w czyje ręce może wpaść. Nawet sekunda nieuwagi może sprawić, że wpadnie w ręce dziecka lub osoby niedoświadczonej, a stąd już tylko krok do wypadku.

Po szóste - za każdym razem sprawdzaj swoje otoczenie

Musisz być czujny i wiedzieć, że nikt nie wejdzie Ci w linię strzału lub nie narazi się na niebezpieczeństwo.

Po siódme - baw się ostrożnie

Nic nie bierz za pewnik i dokładnie analizuj wszystkie okoliczności. Chcąc zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych, zawsze musisz być być czujny.

Po ósme - mierz możliwości na zamiary

Pamiętaj o tym, by odpowiednio do swoich umiejętności dobierać broń, śrut, jak i cel i otoczenie.

Po dziewiąte - dawaj innym dobry przykład

Niezależnie od tego, czy jesteś jeszcze nowicjuszem, czy doświadczonym zawodnikiem, świeć przykładem i pokaż innym, że Ty potrafisz przestrzegać zasad!

Po dziesiąte - szanuj siebie i innych

Stosujmy się do zasad bezpieczeństwa niezależnie od tego czy strzelamy na strzelnicy, czy na otwartej przestrzeni.