Wiatrówki mają za sobą bardzo długą i ciekawą historię, z którą każdy entuzjasta strzelectwa pneumatycznego powinien się zapoznać. Już jej początek może być dla nas zaskoczeniem. Warto wiedzieć bowiem, że wiatrówki nie zostały stworzone z myślą o strzelaniu sportowym. Ich historia rozpoczęła się bowiem w wojsku austriackim.
Militarny rodowód wiatrówek
Do wyposażenia wojskowego zostały wprowadzone w 1779. Ówczesne modele były wyposażone w napęd PCP, który charakteryzował się bardzo wysoką precyzją oraz energetycznością. Było to rozwiązanie, które sprawdziło się na tyle, że napędy PCP są wykorzystywane do dzisiaj, w wiatrówkach przeznaczonych do strzelectwa tarczowego lub polowań, w krajach, w których jest to dozwolone. Chociaż karabinki pneumatyczne zostały użyte w warunkach bitewnych jedynie w czasie wojny między Austrią a Turcją w 1789 roku, poza warunkami bojowymi są nadal wykorzystywane w wielu armiach na świecie. Wszystko dlatego, że korzystanie z nich stanowi dużo tańszą alternatywę dla broni palnej, a do tego są znacznie przyjaźniejsze dla osób początkujących, z racji na niską wagę oraz niewielki odrzut. Z tego względu znalazły swojej zastosowanie podczas szkolenia żołnierzy. Oczywiście modele, które zaczęły być wykorzystywane w celach szkoleniowych, posiadały zupełnie inną charakterystykę niż ich odpowiedniki stosowane w warunkach bojowych. Modele bojowe miały kaliber wynoszący 12,7 mm, podczas gdy przeznaczone do szkoleń zaledwie 4,5 mm.
Kultowe, polskie wiatrówki
Popularność wiatrówek sprawiła, że w praktycznie każdym kraju powstał model, który zyskał mianem kultowego. W przypadku naszego kraju był to długi karabinek sprężynowy KL87 oaz pistolet Łucznik WZ70.
Różne rodzaje napędu
Przez lata wiatrówki znacznie się zmieniały. Jedną z najważniejszych modyfikacji były zmiany sposobu, w jaki śrutowi nadawano prędkość. Pierwotnie wykorzystywane były zbiorniki wysokiego ciśnienia, wypełnione powietrzem. Było to jednak rozwiązanie niewygodne w przypadku karabinków sportowych. Z tego względu opracowano modele napędzane przy pomocy sprężyny i tłoka. Ich rozwój był kształtowany w taki sposób, by siła potrzebna do zgromadzenia odpowiedniej energii była jak najniższa. Swego czasu ogromną popularnością cieszyły się modele napędzane przez zbiorniki z ciekłym dwutlenkiem węgla, zwane, z języka czeskiego, bombiczkami. Są one szczególnie ciepło wspominane przez starszych entuzjastów strzelania pneumatycznego, którzy pamiętają je z dzieciństwa. Kolejnym krokiem było opracowanie napędu PCA, czyli pre charged air. W wiatrówkach tego typu znajduje się specjalna pompka, sprężająca powietrze przed każdym strzałem.