Kwintesencją strzelectwa jest oczywiście celność. To właśnie umieszczenie śrutu jak najbliżej środku tarczy sprawia nam największą radość i satysfakcję. W związku z tym, najważniejszą kwestią jest wyrobienie sobie jak największej powtarzalności. Kluczem do niej jest oczywiście wyuczenie się poprawnej podstawy. Gdy przed każdym strzałem będziemy układać nasze ciało w taki sam sposób, warunki podczas każdego strzału będą bardzo zbliżone, co sprawi, że śrut będzie leciał po podobnej trajektorii. Dzięki temu będziemy mogli osiągać powtarzalne wyniki. Zależnie od preferencji lub potrzeb, można strzelać w postawie stojącej, klęczącej, leżącej lub siedzącej.

Postawa stojąca

Strzelanie na stojąco to oczywiście najbardziej klasyczny wariant strzelectwa. W przypadku wiatrówekm najczęściej wykorzystywana jest postawa sportowa. Chociaż początkowo może wydawać się ona niewygodna, po pewnym czasie stanie się zupełnie komfortowa. Przybierając ją należy ustawić się bokiem, by stopy znajdowały się w osi karabinka. Następnie wychylamy lewe biodro i opieramy na nim łokieć, a kolbę zapieramy o prawe ramie, a dłoń kładziemy na uchwycie.

Pozycja klęcząca

W przypadku, gdy postanowimy korzystać z tej postawy, powinniśmy wysunąć lewą nogę do przodu, a prawą zgiąć w kolanie. Możemy przysiąść na prawej stopie, a lewy łokieć oprzeć na kolanie. Prawą dłonią podtrzymujemy kolbę, pamiętając, by łokieć był blisko ciała.

Postawa leżąca

Ze względu na możliwość podparcia bezpośrednio na gruncie, ta pozycja zapewnia bardzo dużą stabilność, a w efekcie precyzję. Istotne jest jednak prawidłowe ułożenie całego ciała. Należy pamiętać o tym, by rozluźnić nogi, a dłońmi złapać za uchwyt oraz łoże wiatrówki. Kąt pomiędzy przedramieniem, a podłożem powinien mieć minimum 30 stopni.

Strzelanie na siedząco

Podczas strzelania w pozycji siedzącej możemy zarówno siedzieć po turecku lub wykorzystywać krzesło oraz podpórkę. Warto wiedzieć, że ta postawa jest bardzo często wykorzystywana w przypadku strzelania z karabinków wyborowych. Najistotniejszą kwestią jest tutaj właściwe rozluźnienie ciała, by nie pojawiły się skurcze, żadne ani nieświadome ruchy utrudniające celowanie.

Pozycja to nie wszystko, ważny jest także chwyt

Chcąc zapewnić sobie optymalną celność należy pamiętać takę o tym, by we właściwy sposób trzymać wiatrówkę. Prawą dłoń należy ułożyć w sposób naturalny na uchwycie i pamiętać, by jej nie ściskać. Paliczki powinny znajdować się pod kątem prostym do lufy. Lewa dłoń musi stanowić podparcie dla wiatrówki.