5 zasad bezpieczeństwa podczas strzelania z wiatrówki w terenie

Strzelanie z wiatrówki to fascynujące hobby, które wymaga jednak zachowania paru ogólnych zasad bezpieczeństwa. O czym trzeba pamiętać? Na co zwracać uwagę podczas strzelania z wiatrówki w terenie, aby nie przysporzyć kłopotów sobie oraz innym?

5 zasad strzelania z wiatrówki

Podczas strzelania z wiatrówki w terenie warto pamiętać, że choć nie jest ona uznawana za broń, użytkowana nieumiejętnie może wyrządzić krzywdę zarówno strzelającemu, jak i osobom postronnym, czy zwierzętom. O czym trzeba pamiętać? Oto 5 najważniejszych zasad bezpieczeństwa przy strzelaniu z wiatrówki w terenie:

  • korzystanie z ochrony oczu;
  • wybór odpowiedniego miejsca, z dala od osób postronnych i zwierząt;
  • unikanie terenów prywatnych;
  • dokładne sprzątanie po sobie;
  • delikatne obchodzenie się z wiatrówką.

A to jeszcze nie wszystko. Warto zadbać o wybór śrutu do wiatrówki, który zapewni jak największą celność strzałów. Należy także pamiętać o zasadach korzystania z wiatrówki na strzelnicy, ponieważ są bardzo podobne do tych, obowiązujących w terenie (np. niecelowanie w ludzi lub skierowanie lufy w dół).

O czym warto pamiętać?

Z wiatrówki najlepiej i najbezpieczniej strzelać na własnym terenie, jednak nie każdy posiada taki przywilej. W takim przypadku wielu strzelców wybiera się do lasu lub w pola. Czy to dobry pomysł? Z punktu widzenia prawa, nic nie stoi na przeszkodzie, aby strzelać z wiatrówki w tego typu miejscach. Należy jednak pamiętać, że na takim terenie trzeba wręcz pedantycznie zadbać o bezpieczeństwo ewentualnych osób postronnych oraz zwierząt. Nawet najmniejsze niedopatrzenie może skończyć się nie tylko problemami, ale też niefortunnym wypadkiem. Choć śrut do wiatrówki w większości przypadków nie jest w stanie przebić nawet warstwy ubrań, już samo trafienie w człowieka może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.