Jakie są rodzaje wiatrówek i który najlepiej wybrać?

Wiatrówki mogą różnić się kalibrem, rodzajem lufy, czy magazynkiem. Niektóre modele lepiej sprawdzą się przy celowaniu na krótszych odległościach, inne z kolei na tych znacznie dłuższych. Jak dobrać wiatrówkę, która spełni oczekiwania?

Rodzaje wiatrówek i ich cechy

Ze względu na rodzaj napędu możemy podzielić wiatrówki na sprężynowe (ze sprężyną metalową

lub gazową) oraze te zasilane CO2 - PCA (Pre Charged Air) oraz PCP (Pre Charged Pneumatics). Czym się one różnią? Wiatrówki sprężynowe są lepszym wyborem dla osób, które cenią realizm podczas strzelania. Co ważne, sprawdzają się one również lepiej w niskich temperaturach. Wiatrówki gazowe bywają nieco bardziej awaryjne. Są także mniej skuteczne podczas użytkowania na zimnym powietrzu. Wiatrówki dzielą się także ze względu na kaliber. Najbardziej popularny jest kaliber 4,5 mm. Charakteryzuje się on większą prędkością początkową oraz płaskim torem lotu. Na jego popularność wpływa również różnorodność oferowanych w sklepach śrutów do wiatrówek tego kalibru. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze wiatrówki?

Oprócz rodzaju napędu i kalibru istotne są także inne cechy wiatrówek. Warto zwrócić uwagę również na rodzaj lufy. Te gładkie sprawdzają się doskonale w przypadku strzałów z krótkich odległości. Lufy gwintowane charakteryzują się większą celnością, dlatego nadają się do dalekich strzałów. Dobrym wyborem okaże się zakup wiatrówki z magazynkiem. Dzięki niemu możliwe jest oddanie większej ilości strzałów bez konieczności ładowania. Oczywiście, wybór broni to nie wszystko. Na celność strzałów wpływa także rodzaj i jakość śrutu do wiatrówki. Powinien być on dobierany indywidualnie w zależności od posiadanego modelu broni, jej budowy, mocy, przeznaczenia oraz dystansu strzelania.