Polowanie z wiatrówką w Polsce – czy jest legalne?

Choć nie jest to obecnie najpopularniejsze hobby, wciąż wiele osób zastanawia się, czy polowanie z wiatrówką jest legalne w Polsce. Jakie są zasady i regulacje prawne obowiązujące w tej kwestii i o czym warto wiedzieć?

Czy można polować z wiatrówką?

Wiatrówki są popularnymi urządzeniami, które wykorzystują sprężone powietrze do strzelania pociskami ołowianymi lub tworzywami sztucznymi. Są one dostępne w różnych kalibrach i mocach, od słabych wiatrówek przeznaczonych do celów rekreacyjnych, po silne strzelby używane do polowania na małe zwierzęta. Polskie prawo reguluje posiadanie tego typu przedmiotów. Zgodnie z ustawą o broni i amunicji, wiatrówki o energii pocisku nieprzekraczającej 17 J (dla wiatrówek kalibru do 5,5 mm) i 25 J (dla wiatrówek na śrut 5,5 mm) są traktowane jako broń palna. Posiadanie i używanie wiatrówek o takiej mocy nie wymaga specjalnego zezwolenia, ale podlega ograniczeniom. Jednak to nie wszystko. Polowanie w Polsce regulowane jest przez odrębne przepisy. Zgodnie z ustawą o łowiectwie, jest ono dozwolone wyłącznie z wykorzystaniem legalnie posiadanej broni palnej. W związku z tym, polowanie z wiatrówką nie jest prawnie uznawane jako forma legalnego polowania.

Co warto wiedzieć?

Warto jednak zauważyć, że wiatrówki mogą być wykorzystywane do sportowego strzelania z celu lub jako narzędzia do odstraszania szkodników na polach i w ogrodach. W takich przypadkach wiatrówki zarówno na śrut 5 5mm, jak i te z mniejszym kalibrem,  mogą być używane zgodnie z przepisami dotyczącymi posiadania i używania broni palnej. Należy również pamiętać, że polowanie jest regulowane przez odpowiednie władze i organizacje łowieckie. Osoby zainteresowane polowaniem powinny uzyskać odpowiednie uprawnienia i zezwolenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami i regulacjami.