Strzelanie z wiatrówki to piękne hobby, które pozwala na przyjemne spędzanie czasu i świetną zabawę. Właśnie dlatego z roku na rok zyskuje na popularności i coraz więcej osób postanawia kupić swoją pierwszą wiatrówkę. Decyzja o rozpoczęciu swojej przygody z tą dyscypliną wiąże się jednak z dylematem – na jaki model się zdecydować? Odpowiedź nie jest oczywista i zależy od wielu czynników, jednak wystarczy rozważyć kilka kwestii, a wybór stanie się dużo łatwiejszy.

Cena wiatrówki

Każda osoba rozpoczynająca przygodę z nowym hobby dysponuje określonym budżetem. Bardzo często jest on ograniczony, choćby dlatego, że większość osób nie wie, czy strzelanie będzie to jedynie chwilową przygodą czy pasją na całe życie. Z tego względu nie chcą inwestować znacznych środków w zakup pierwszego sprzętu.
Z drugiej strony są osoby, które chcą kupić sprzęt mogący służyć im przez wiele lat. Są pewne swojej decyzji dlatego na zakup przeznaczają więcej pieniędzy.

Obie postawy są zrozumiałe i mają niebagatelne znaczenie przy wyborze konkretnego modelu. Stanowią także filtr, który w znacznym stopniu zawęża pole wyboru.

Wiatrówka długa lub krótka

Na rynku dostępnych jest wiele modeli wiatrówek, które można podzielić na modele długie i krótkie. W tej kwestii wybór powinien być przemyślany. Nie warto kierować się jedynie emocjami i gustem estetycznym, dużo lepiej wybrać taki model, który będzie dobrze dopasowany do naszych oczekiwań. Nieprawidłowy wybór może sprawić, że konkretna wiatrówka nie sprosta naszym oczekiwaniom i w efekcie zniechęci nas do nowego hobby.

Konkretny rodzaj wiatrówki powinien być dopasowany do naszych potrzeb. Jeśli interesuje nas głównie rekreacyjne strzelanie na niewielkich dystansach, model krótki spełni nasze oczekiwania. W sytuacji, gdy potrzebujemy większego zasięgu oraz mocy, wiatrówka długa będzie lepszym rozwiązaniem.

Rodzaj zasilania

Warto zastanowić się także, czy interesuje nas model napędzany sprężonym gazem czy sprężynowy. Zaletą modeli napędzanych nabojami CO2 jest brak konieczności przeładowywania po każdym wystrzale. Niestety maksymalną efektywność zachowują jedynie przez kilkanaście pierwszych wystrzałów, później ich efektywność znacząco spada. Modele z napędem sprężynowym wymagają przeładowania po każdym wystrzale.